Tříkrálová sbírka – poprvé na vlastní kůži.

Postřehy z první linie.

Tříkrálová sbírka – poprvé na vlastní kůži.

 

Koncem listopadu jsem dostala písemné instrukce mých předchůdkyň a padla na mne mírná skepse. Vůbec mi nebylo jasné, jak kvalitně vše zvládnu. V soukromém životě ťukalo na dveře naše nejmilejší 5. roční období – Advent a Vánoce, do toho jsem organizačně zajišťovala adventní akce Oblastní charity, částí úvazku jsem byla vázaná v Charitní poradně a pohled na vybavení pro Tříkrálovou sbírku také nebyl nejveselejší.

 

Hlavou mi začaly vířit nápady co a jak, jen se ne a ne usadit a povolit mi nějaký rámcový plán. Povinností bylo tolik, že ať člověk uchopil jakoukoliv, vše bylo nutné. Realizace sbírky začala tedy mírně živelně.

 

Odstartovala jsem letákovou kampaň, obvolávala jsem kontakty z předchozích let a sháněla nové. Nesmírnou oporou mi v tu chvíli byl přístup všech dříve zúčastněných vedoucích skupin, kdy mi byli nápomocní cennými radami a zkušenostmi. Dokoupily se potřebné královské koruny. S dobrovolnicí Martinou, z programu Doma a přesto s námi, jsem začala pracovat na nových kostýmech. Stačily jsme spolu vyřešit hlavní linie, kombinace materiálů a její rodinu postihla velmi nepříjemná událost. Po 20ti letech jsem zasedla k šicímu stroji a dala se do boje. Doslova. Onen stroj měl svá nejlepší léta za sebou a šilo se na něm komplikovaně. Nehledě na to, že má jemná motorika má velké mezery.

 

Přemýšlela jsem, jak kostýmy dále realizovat, aby měl Písek něco originálního -  přišel nápad spolupráce s DDM. Nechat na látkách „vyřádit“ děti. Jejich fantazie a kreativita je jedinečná, stejně jako byla jedinečná spolupráce s DDM Písek, resp. paní Marií Petrovou.

 

Po svátcích přišel 2. Leden a vše začalo naplno. Nákupy drobností a pamlsků do balíčků pro koledníky, došívání kostýmů z látek zdobených v DDM, rozvrhy přebírání kasiček a potřeb, jejich rozvoz (tady podala pomocnou ruku rodina), další kontaktování a domluvy. Mile překvapující nabídky spolupráce na sbírce. Následující dny se plně nesly v rytmu „Tříkrálovky“.

 

V den startu - 3. ledna, mírná smůla pokračovala, postupně se omluvili dva dobrovolníci pro akutní onemocnění. Proto jsem s dětmi z Výuky náboženství vyrazila do ulic i já. Sama sebe jsem se ptala, jak koledu zvládnu, ale děti byly mým velkým učitelem. Jejich přístup mne nabíjel optimismem. Chytli jsme opravdovou „siberii“ a ony byly odhodlané koledu dokončit a sršely dobrou náladou. Bylo na nich vidět, jak se na každoroční událost těší a nechtějí si jí nechat za žádnou cenu ujít. Některé se sešly i následující den. Na jednu skupinu jich bylo moc a na dvě málo. Mile mne překvapili rodiče koledníků z předchozího dne, kdy i přes komplikace kvůli zaměstnání, přivezli další šikovné účastníky.

 

Postupně jsem šla koledovat ještě několikrát, několikrát i s nejmenším synem Románkem (6). Zkušenosti z koledy jsou jednoznačně pozitivní. Přispívali nám i lidé jiných vyznání, s respektem k naší víře a tradici. Svou činností ve prospěch sbírky přispěli i lidé vyznávající jiné formy křesťanství. Dobrá vůle spojila nás všechny. Vyloženě nepříjemný zážitek nás nepotkal ani jeden. Pouze na jednu skupinu koledníků na Logrech prý kdosi velmi nepříjemně reagoval. K tomu dodávám, že je svobodnou vůlí člověka, zda své dveře otevře nebo ne. Vše ostatní je zbytečné. Nejvíce mne dojala omluva pána, že prý nic nemá a nemůže nám nic dát. Mladá rodina s kočárkem v té samé situaci. Jenže Tři králové nejsou jen o sbírce, jsou především o poselství. A tak jsme s radostí zpívali, děti bohatě obdarovávaly dotyčné cukříky a kalendáříky, psali jsme znamení - požehnání i bez cinknutí do kasičky.  Koledníčci také dostávali různé sladkosti, jak bývalo zvykem.  Pak jejich oči zářily nejvíce.

 

Rekordní výsledek Tříkrálové sbírky 2018 je výsledkem spojení  dobré vůle a ochoty všech zúčastněných – dobrovolníků, koledníčků, koledníků, vedoucích skupin, podpory jejich rodin, zúčastněných obcí, města Písek a hlavně všech štědrých dárců pro dobrou věc.

 

Děkuji Vám za jeden z nejlepších životních zážitků!

 

Markéta Kracíková, DiS.

Vedoucí koordinátorka dobrovolnického centra Bonum při Oblastní charitě Písek.