Co přináší dobrovolnictví?

Co přináší dobrovolnictví?

Rozhovor s dobrovolnicí působící na řeckém ostrově Chios.

Se slečnou Janou Lejskeovou jsme se poprvé  v životě setkali v odlišných rolích a situaci. Naše setkání postupně vyústilo v inspirativní přátelství. Nejen, že máme hodně blízké názory , ale nedávno jsme zjistili, že se setkáváme v další oblasti - v dobrovolnictví. Jana je dobrovolníkem v uprchlickém táboře v Řecku,  já se věnuji koordinaci dobrovolnického centra v Písku.  Společně jsme se rozhodly, že Vám činnost dobrovolníka v zahraničí přiblížíme v následujícím rozhovoru.

Kolik Ti je let, odkud pocházíš?

 
 Za chvíli mi bude dvacetosm. No, třicítka se blíží neomylným krokem :-).Největší část života, včetně jeho počátku, jsem prožila ve vesnici Hýskov, která leží u Berounky, tedy ve Středočeském kraji. Z Prahy jste u nás autem za půl hodiny.

Kdy a jak Tě napadlo, že bys mohla zkusit dobrovolnickou činnost?
 
Teď bych řekla, že poměrně pozdě... ale myslím, že úplně první, když jsem cestovala stopem do Francie. Jela jsem za  prací s kamarádkou ze Slovenska, která mi vyprávěla o svém dobrovolnictví v Maroku. Dala mi tipy na nějaké organizace a od té doby se v oblasti dobrovolnictví pohybuji. Tehdy mi bylo asi dvaadvacet...

Příležitost jsi našla kde? - web, informace od známých apod.
 
Všechno jsem našla na webu.  Kromě této kamarádky,  jsem lidi, kteří někde dobrovolničili. moc neznala. První jsem kontaktovala organizaci INEX -sda, přes kterou jsem jela na  šest týdnů do Indie. Pak jsem se začala zapisovat do rejstříků dobrovolníků i v Čechách, například do UNICEFu. Každý rok také pořádám akci pro Amnesty International.

Kde a jak dlouho nyní působíš?
 
Aktuálně jsem na čtyři měsíce v Řecku. Dva měsíce jsem dobrovolničila (a žila) v uprchlickém táboře na pevnině pro organizaci Schoolbox project. Teď jsem přesídlila na další dva měsíce na ostrov Chios s organizací Be Aware and Share.

Co je Tvou hlavní náplní dobrovolnické služby?
 
Vzdělávání. Záměrně jsem vybírala organizace, které se zabývají vzděláváním. V náplni  služby je  toho skutečně hodně. Plánování hodin, podílení se na curriculu (čti kurikulu, znamená podílení se na vzdělávacím obsahu hodin - pozn. autora), příprava materiálů, podkladů,  pracovních listů, samotná výuka, vyzvedávání dětí z táborů (Chios), úklid třídy. Všechno, co je potřeba k tomu, aby škola fungovala.
 Odměnou jsou sice mnohá školení,  ale  hlavně dětské úsměvy. Zájem dětí do školy chodit, i když nemusí. Jejich  zájem o aktivity. Vědomí, že v jejich životech děláme pozitivní změnu a poskytujeme jim prostředí, kde se můžou nejen něco naučit, ale kde se hlavně můžou cítit  bezpečně a být dětmi.

Jak moc je to náročné?
 
Dost. Jeden den se zdá jako týden. Tolik se toho odehraje, ale zároveň uteče jak voda. Obecně máme volno jeden den v týdnu. Práce je tu až nad hlavu a dětí spousta.  Do školy odcházíme kolem deváté ráno a vracíme se kolem osmé večer. Často nás ještě čeká plánování. Nicméně každý si může říct, co je schopný zvládat a když potřebuje víc volna, tak ho dostane.

Jak a čím Tě dobrovolnictví obohacuje?
 
Každá práce s každou organizací něčím jiným i podle toho, čím se zabývá. Každopádně člověk jednak získá bohaté  zkušenosti a to nejen po stránce pracovní. Např. tady poznávám různé kultury -  britskou, řeckou, syrskou, afgánskou, iránskou.. a další. Různé pracovní přístupy v organizacích i svoje vlastní schopnosti a hranice. Různé přístupy k učení od různých učitelů. Spoustu zajímavých aktivit. Zároveň si zlepšuji angličtinu a naučila jsem se něco řecky a arabsky. Dokonce jsem se naučila plést :-D  Musela jsem rozvinout svoje znalosti jógy, protože jsem vedla hodiny pro děti i dospělé v předchozím táboře........je toho hrozně moc. Měli jsme dostatek  školení jak od předchozí organizace, tak od stávající, které určitě budu schopná využít pro budoucí pracovní uplatnění. Zároveň poznávám  spoustu skvělých lidí z různých zemí a různého prostředí, kteří  mají ale některé stránky osobnosti společné - jako například:  schopnost sdílet, toleranci, otevřenou mysl... Vůbec je tahle činnost neuvěřitelně naplňující. Vědomí toho, že člověk mění něčí životy k lepšímu, že můžete pomoci někomu, kdo je v krizi, to je samo o sobě zadostiučiněním.


Kdybys měla opět takovou příležitost, jela by jsi znovu?
 
Příležitostí je velká spousta. Je to jen o tom je vyhledat, takže určitě pojedu. Už si domlouvám dobrovolnictví v uprchlickém táboře v Turecku, kde by můj pobyt měl být hrazený z fondů EU, což je velkým ulehčením. Dobrovolnictví v zahraničí může být také finančně náročnější, hlavně kvůli výdajům na cestu.  Myslím, že i  do budoucna  z mého života dobrovolnictví nezmizí. I když už třeba nebudu moci vyjet někam dlouhodobě. Je to příležitost, jak zažít něco nového, naučit se něco nového a vzdělat se o tom. Rozšířit své znalosti a dovednosti, poznat jak to funguje někde jinde, poznat nové lidi, změnit zažitou pracovní i životní  rutinu. Udržet se v konextu nových poznatků a lépe rozumět světu. Na světě je spousta problémů a dobrovolnictví znamená aktivní účast na zlepšování života na naší planetě  - ať už jde o životy jednotlivých lidí  nebo třeba o planetu jako takovou.


Co bys chtěla ještě jako dobrovolník zažít?
 
Všechno, co se dá! Chtěla bych zachraňovat želví vajíčka v Mexiku.:-D


 
Až se vrátíš domů, co uděláš jako první? :-D
 
Půjdu se projít, udělám si  dobrou kávu  a dám si horkou vanu.

Jano, moc Ti držím palce a děkuji za krásný rozhovor. Těším se, až mi přijde pohled z Mexika.
 
Odkazy na zmiňované organizace: